Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Erupcja wulkanu Grímsvötn na Islandii

Z powodu erupcji wulkanu Grímsvötn Islandia niemal w całości pogrążyła się w ciemnościach a z nieba zaczął padać szary śnieg na dodatek drastycznie spadała temperatura.

Wulkan Grímsvötn zaczął emitować ogromne ilości popiołu i zaczyna dziać się dokładnie to samo co rok temu przez wulkan Eyjafjöll gdzie pył zaczął docierać do europy paraliżując ruch lotniczy.

W tej chwili pył znajduje się nad całą Islandią, norweskim Svalbardem, południową i południowo-wschodnią Grenlandią, Arktyką i na Nowej Ziemi. Popiół kieruje się obecnie w kierunku Wielkiej Brytanii i Irlandii a powodem tego jest sprzyjając temu pogoda.

Pogoda sprzyja błyskawicznej wędrówce popiołów znad Islandii ku Wielkiej Brytanii i Irlandii. Już teraz średnie ilości popiołów obserwuje się nad całą Irlandią, natomiast nad Północną Irlandią i Szkocją stężenie popiołów jest bardzo duże.

Źródło: www.nasa.gov

Popiół nad Islandią ograniczył docieranie promieni słonecznych i sprowadził tym samym na prawie cały kraj ciemności. W miejscach gdzie jest największe stężenie pyłu pojawił się szary toksyczny śnieg.

Ciemności spowodowały także spadek temperatury a na obszarach gdzie wystąpił pył miedzy innymi nad Grenlandią czy rosyjską Nową Ziemie nie można dostać się drogą lotniczą. Tym samym rejony i ludność nad którymi pojawił się pył zostały odcięte od świata.
[youtube l5sphwBT3XQ]

Zostaw komentarz

 





Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!



  
  • Koło ziemi przeleci...

    Koło ziemi przeleci planetoida

    Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

  • Problemy z Curiosity...

    Problemy z Curiosity na marsie

    Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

  • Co dalej z Curiosity...

    Co dalej z Curiosity?

    Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

  • Łazik wysyła zdję...

    Łazik wysyła zdjęcia Marsa

    Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...