Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Komunikat IMGW o rozprzestrzenianiu się pyłów wulkanicznych

W dniu 21 maja około godz. 18.00 wybuchł na Islandii wulkan Grimsvotn, położony u podnóża lodowca Vatnajokull. Znajduje się on 145 km na południowy-wschód od Reykiaviku. Jest to najaktywniejszy wulkan na wyspie, jego ostatnia erupcja zakończyła się w roku 2004. Początkowo pyły wulkaniczne były wyrzucane na wysokość ponad 15km, w następnych dniach wysokość ta zmalała.

Sytuacja baryczna nad Europą w dniu 25.05: niż z ośrodkami nad północną Szwecją i Morzem Beringa obejmuje całą Skandynawię, północno-zachodnią część Rosji oraz Łotwę i Estonię. Drugi, niewielki, ale głęboki ośrodek niżowy znajduje się w rejonie zachodniej Irlandii i obejmuje Wyspy Brytyjskie. Płytkie niże zalegają nad południową Portugalią i Turcją. Pozostała część kontynentu jest pod wpływem wyżu z centrum nad Holandią i wtórnymi centrami nad Łużycami, Rumunią i południowo-zachodnia Rosją. W obszarze podwyższonego ciśnienia znajduje się także Islandia, leżąca pomiędzy wyżem znad wschodniej Grenlandii (słabnącym) i wyżem znad północnego Atlantyku.

Według prognoz Centrum Doradczego ds. Pyłów Wulkanicznych w Londynie na godz. 08:00 dnia 25.05.2011 strefa pyłów obejmowała następujący obszar:
W warstwie od powierzchni ziemi do 6km – Od Islandii na południe przez północno zachodnie wybrzeże Wysp Brytyjskich, Morze Północne,
– Od Islandii na wschód przez północne wybrzeże Belgii, Holandii, Niemiec i północno wschodniej Polski, Morze Bałtyckie południową Szwecje po Łotwę. Na północny zachód przez południową Grenlandię, Cieśninę Davisa po Ziemię Baffina.
– Od Islandii na północny wschód przez Morze Norweskie południowy Spitsbergen Nową Ziemię i na południe przez Półwysep Jamał wzdłuż Uralu do granic Kazachstanu.
W warstwie od 6km do 10km – Od Islandii na północny zachód przez południową Grenlandię, Cieśninę Davisa po Ziemię Baffina. Na północny wschód przez Morze Norweskie południowy Spitsbergen, Nową Ziemię i na południe przez Półwysep Jamał, wzdłuż Uralu do granic Kazachstanu.
W warstwie od 10km do 16,5km – południowa Grenlandia, Cieśnina Davisa i Ziemia Baffina.
W związku z prognozowaną sytuacją baryczną strefa pyłów w ciągu najbliższej doby będzie przemieszczać się w następujący sposób:

Prognoza na okres od godz. 12.00 dnia 25.05 do godz. 02.00 dnia 26.05
W warstwie od powierzchni ziemi do 6 km – na godz. 12 UTC strefa pyłów obejmie krańce Ziemi Baffina, Cieśninę Davisa, centralną Grenlandię, północny Atlantyk z Islandią, Morze Norweskie, południowy Spitsbergen, południowo-wschodnie krańce Ziemii Franciszka Józefa, Ziemię Północną, północna i zachodnia część Wyżyny Syberyjskiej i Ural, środkową część Szwecji i Norwegii, Danię, północne i zachodnie Niemcy, Polskę, Północne Czechy i Słowacja, Białoruś, północno-zachodnia Ukraina oraz Grzędę Smoleńsko-Moskiewska.
W warstwie od powierzchni ziemi do 6 km – strefa pyłów obejmie krańce Ziemi Baffina, Cieśninę Davisa, centralna Grenlandię, północny Atlantyk z Islandią, Morze Norweskie, południowy Spitsbergen, południowo-wschodnie krańce Ziemi Franciszka Józefa, Ziemię Północną, północną i zachodnia część Wyżyny Syberyjskiej i Ural, środkową część Szwecji i Norwegii, Danię, północne i zachodnie Niemcy, Polskę, północne Czechy i Słowację, Białoruś, północno-zachodnią Ukrainę oraz Grzędę Smoleńsko-Moskiewską.
W warstwie od 6 km do 10 km – strefa pyłów obejmie krańce Ziemi Baffina, Cieśninę Davisa, centralną Grenlandię, północny Atlantyk, Morze Norweskie, Spitsbergen, Ziemię Franciszka Józefa, Ziemię Północną, północna i zachodnia część Wyżyny Syberyjskiej i Ural, oraz środkową część Szwecji i Norwegii.
W warstwie od 10km do 16,5km – strefa pyłów na tym poziomie prognozowana jest nad krańcami Ziemi Baffina, Cieśniną Davisa, południową Grenlandią.

Rozwój sytuacji barycznej w kolejnych dniach
W czwartek (26 maja) w wyższych warstwach atmosfery nad Europą północną i północno-zachodnią będzie utrzymywała się cyrkulacja zachodnia i północno-zachodnia, która będzie kierowała pyły znad Islandii głównie nad Skandynawię, Wyspy Brytyjskie, Francję, Kraje Beneluxu, północne Niemcy i północną Polskę oraz Bałtyk i Kraje Nadbałtyckie. Nad pozostałą częścią kontynentu dominować będzie cyrkulacja południowo-zachodnia. Cyrkulacja przy powierzchni ziemi będzie kierowała pyły nad Wyspy Brytyjskie i południowo-zachodnią Europę.
W piątek (27 maja) północna i centralna część Europy w wyższych warstwach atmosfery pozostanie w cyrkulacji zachodniej i północno-zachodniej, kierującej pyły znad Islandii w stronę północno-zachodniej i północnej części kontynentu, głównie nad Morze Północne, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę (bez woj. południowo-wschodnich), Kraje Nadbałtyckie, Bałtyk, Skandynawię oraz północno-zachodnia Rosje. Europa południowo-zachodnia będzie w cyrkulacji zachodniej, a południowo-wschodnia w południowo-zachodniej. Cyrkulacja przy powierzchni ziemi będzie kierowała pyły nad północno-zachodnią, centralna i północną Europę.

Na podstawie komunikatu z Centralnego Biura Prognoz Lotniczych w Warszawie opracowała Anna Nemec, synoptyk Centrum Nadzoru Operacyjnego

Źródło: www.imgw.pl

Więcej informacji >>

Zostaw komentarz

 





Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!



  
  • Koło ziemi przeleci...

    Koło ziemi przeleci planetoida

    Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

  • Problemy z Curiosity...

    Problemy z Curiosity na marsie

    Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

  • Co dalej z Curiosity...

    Co dalej z Curiosity?

    Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

  • Łazik wysyła zdję...

    Łazik wysyła zdjęcia Marsa

    Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...