Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Prognozowana sytuacja hydrologicza

OPIS SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ Z GODZINY 08:00 czasu urzędowego
Dorzecze Wisły
Stan wody (11.07.2011) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki zanotowano na środkowej Wiśle, na Sanie, Kamiennej, Tyśmienicy, Radomce, Narwi, Supraśli, Omulwi, Krznie i Nurcu oraz lokalnie na dolnej Wiśle, na Dunajcu, Pilicy, Pisie, Bugu i Liwcu. Stan niski notuje się na Drwęcy i lokalnie na górnej Wiśle, na Przemszy, Sole, Skawie i Rabie.

Dorzecze Odry
Stan wody (11.07.2011) układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski utrzymuje się na Kłodnicy, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Strzegomce, Bobrze, Kwisie, Warcie, Widawce, Nerze i Inie oraz lokalnie na Ślęzie, Kaczawie, Baryczy, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

Rzeki Przymorza
Stan wody (11.07.2011) w rzekach na zachód od Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej, jedynie na Łebie w strefie wody średniej. Na wschód od Wisły stan wody układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Guberze i Gołdapie oraz lokalnie na Łynie.

Uwaga!
Na polskich rzekach dnia 11.07.2011 (godz. 08:00) przekroczenie stanu alarmowego zanotowano w dorzeczu Wisły na 2 stacjach wodowskazowych, maksymalnie o 17cm w Tchórzenie na Tyśmienicy.
Przekroczenie stanu ostrzegawczego obserwowano w dorzeczu Wisły na 7 stacjach wodowskazowych.

Podsumowanie aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej oraz prognoza na okres 11-13.07:
Opady
– Występujące w ostatnich dniach (9-11.07) opady deszczu, miejscami intensywne, spowodowały lokalne wzrosty stanu wody.
– w dniu 11.07 w południowo wschodniej części kraju prognozowane są opady burzowe, które miejscami mogą być intensywne.
– w nocy 11/12 lipca opady będą stopniowo zanikać a w dniach 12 i 13.07 nie przewiduje się wystąpienia znaczących opadów.

Stan wody w rzekach w dniu 11.07.2011
– Występujące opady spowodowały okresowe wzrosty stanu wody, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych (w dorzeczu Wisły środkowej i dolnej)
– W dorzeczu górnej i środkowej Wisły prognozowane są wahania stanu wody i lokalne wzrosty (w aktualnych strefach) związane ze spływem i przemieszczaniem się wód opadowych z górnych części zlewni
– na środkowej i dolnej Wiśle wystąpiły będzie się utrzymywał stan wody wysokiej

Prognoza stanu wody na 12 i 13 lipca 2011
W kolejnych dniach w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły występować będą wahania stanu wody oraz wzrosty związane ze spływem wód opadowych z górnych części zlewni. W pozostałych rzekach kraju prognozowane są niewielkie wahania stanu wody a lokalne wzrosty lub spadki związane będą z pracą urządzeń hydrotechnicznych

Prognoza pogody:

Wtorek 12.07.2011
W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, miejscami mgły ograniczające widzialność do 200m. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże lub umiarkowane oraz przelotne opady deszczu, a na wschodzie miejscami burze. W burzach prognozowana wysokość opadu do 20mm. Temperatura minimalna: na przeważającym obszarze kraju od 12°C do 16°C, jedynie na krańcach południowo-zachodnich nieco chłodniej, od 10°C do 12°C, a na południowym wschodzie cieplej, od 16°C do 17°C. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby, jedynie na wybrzeżu wschodnim początkowo umiarkowany, porywisty. W rejonach burz porywy wiatru do 60km/h. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach wschodnich początkowo duże i stopniowo zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C, tylko nad samym morzem i w rejonach podgórskich chłodniej, od 20°C do 23°C. Wiatr słaby, zmienny, tylko na północy kraju północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Środa 13.07.2011
W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe, miejscami mgły ograniczające widzialność do 200m. Temperatura minimalna od 9°C na krańcach północno-wschodnich, około 13°C w centrum, do 15°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny. W dzień zachmurzenie małe lub umiarkowane, na zachodzie kraju wzrastające do dużego, na krańcach zachodnich przelotne opady deszczu i burze (prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 25mm). Temperatura maksymalna od 24°C na krańcach północno-wschodnich, około 27°C w centrum, do 32°C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-wschodni, w zachodniej połowie kraju umiarkowany, we wschodniej słaby. W czasie burz porywy wiatru do 80km/h.

Czwartek 14.07.2011
W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i bez opadów. Temperatura minimalna od 14°C na północnym wschodzie do 19°C na południowym zachodzie i zachodzie. Wiatr na północy kraju umiarkowany i dość silny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, południowy skręcający na zachodni.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i burzami, głównie we wschodniej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 31°C na południowym-wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz oraz na północnym zachodzie dość silny i porywisty, w porywach do 65km/h, na wschodzie południowy, na pozostałym obszarze południowo-zachodni.

Źródło:www.imgw.pl

Zostaw komentarz

 

Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!  
 • Koło ziemi przeleci...

  Koło ziemi przeleci planetoida

  Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

 • Problemy z Curiosity...

  Problemy z Curiosity na marsie

  Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

 • Co dalej z Curiosity...

  Co dalej z Curiosity?

  Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

 • Łazik wysyła zdję...

  Łazik wysyła zdjęcia Marsa

  Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...