Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Ostrzeżenia o burzach z gradem

W ciągu dnia, od południowego zachodu, przez Polskę przemieszczać się będzie ośrodek niżu, powodujący napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy. Zmiany środowiska powodowane tym procesem będą niekorzystne dla zdrowia, nastroju i sprawności psychofizycznej Z wyjątkiem krańców północno-wschodnich, gdzie warunki biometeorologiczne będą obojętne, na przeważającym obszarze kraju u wielu osób pogorszy się sprawność umysłowa, czas reakcji będzie się wydłużał i wystąpią objawy senności w ciągu dnia. W okresach poprzedzających prawdopodobne burze – objawy drażliwości i niepokoju. W północno-zachodniej połowie kraju, w pochmurnym, lecz odczuwalnie komfortowym środowisku niżu, u wielu osób pogorszy się nastrój i sprawność umysłowa, w południowo-wschodniej połowie Polski, gdzie będzie słonecznie, ciepło lub gorąco, spodziewany umiarkowany stres gorąca powodować będzie znużenie, apatię i pocenie się. W szczególności na południu kraju, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie gorąco i duszno, u osób z chorobami układu krążenia mogą nasilić się dolegliwości. Rano, na zachodzie i północy dominować będzie odczucie chłodu, na Wybrzeżu – nadal odczucie zimna, południowo-wschodnia część Polski w komforcie termicznym. Wieczór w południowo-zachodniej połowie kraju będzie odczuwalnie ciepły.

 

Piątek  24.08.2012

W dzień na południu Polski zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Na pozostałym obszarze kraju początkowo bezchmurnie lub zachmurzenie małe, później od zachodu wzrost zachmurzenia do dużego oraz przemieszczające się z zachodu na wschód przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w burzach do 20mm, lokalnie do 30-40mm. Burze nie wystąpią jedynie na północy kraju. Temperatura maksymalna od 18°C na północnym zachodzie, do 24°C w centrum i 29°C, 32°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby lub umiarkowany, z kierunków południowych, na północy skręci na wschodnie. Podczas burz wiatr w porywach do 90km/h.

 

Piątek/Sobota 24/25.08 i Sobota 25.08.2012

W nocy zachmurzenie duże, okresami opady deszczu, a na południu, w centrum i na wschodzie kraju miejscami burze, w których może spaść do 30mm deszczu. Początkowo możliwy grad. Na Pomorzu miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500m. Temperatura minimalna od 12°C, 14°C na północy i zachodzie kraju do 20°C na Podkarpaciu. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, tylko w rejonie burz porywisty, w porywach do 75km/h.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami przelotne opady deszczu, miejscami, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju burze, w których może spaść do 30mm deszczu. Możliwy grad. Temperatura maksymalna od 19°C, 21°C na krańcach północnych kraju do 27°C w centrum i na południowym zachodzie, oraz do 31°C na Podkarpaciu. Wiatr na północnym wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany, południowo-zachodni, tylko na południowym wschodzie zachodni, a na Pomorzu i wybrzeżu z kierunków południowych. W czasie burz wiatr porywisty, w porywach do 75km/h.

 

Sobota/Niedziela 25/26.08 i Niedziela 26.08.2012

W nocy zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. W województwie mazowieckim możliwe burze, w których może spaść do 15mm deszczu. Na północnym wschodzie lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200m. Temperatura minimalna od 12°C, 13°C na północnym wschodzie do 14°C, 17°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a na Pomorzu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C, 23°C na krańcach północnych do 26°C na Podkarpaciu. Wiatr na południowym wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Na Pomorzu i wybrzeżu wiatr porywisty, w porywach do 60km/h.

 

Wydane ostrzeżenia o burzach z gradem stopnia 1:

– woj. dolnośląskie: obowiązuje od godz. 06:00 dnia 24.08.2012 do godz. 06:00

dnia 25.08.2012.

Przewiduje się wystąpienie burz z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Prognozowana wysokość opadów od 10mm do 20mm, miejscami od 30mm do 40mm, wiatr osiągnie w porywach od 75km/h do 90km/h.

Burze początkowo wystąpią na południu województwa, później obejmą cały obszar Dolnego Śląska. W nocy burze występować będą głównie we wschodniej części województwa.

 

Zostaw komentarz

 

Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!  
 • Koło ziemi przeleci...

  Koło ziemi przeleci planetoida

  Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

 • Problemy z Curiosity...

  Problemy z Curiosity na marsie

  Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

 • Co dalej z Curiosity...

  Co dalej z Curiosity?

  Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

 • Łazik wysyła zdję...

  Łazik wysyła zdjęcia Marsa

  Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...