Stany Zjednoczone i Chiny mają wyprodukować 1.000.000 pojazdów elektrycznych w ciągu następnej dekady. Dwa mocarstwa ogłaszając to powołują się na korzyści dla środowiska. Ale czy rzeczywistości takie samochody elektryczne są bezpieczne dla środowiska?
Jest błędne przekonanie że jeśli jest elektryczne to od razu jest ekologiczne. Owe pojazdy wytwarzają zerową emisje spalin lecz po głębszym przyjrzeniu się sprawie dochodzimy do zaskakujacych wniosków.
Energia elektryczna nie przychodzi z nikąd. Żeby naładować taki samochód potrzebna jest duża ilość węgla (czasem gazu ziemnego i uranu) która musi być przetwarzana w elektrowni energii elektrycznej, następnie jest ona dystrybuowana do stacji ładującej lub budynku. Proces wytwarzania takiej energi jest bardzo szkodliwy dla środowiska.
W U.S.A i Chinach większość energii wytwarzana jest z węgla, który według Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu ma większy wpływ na globalne ocieplenie niż spaliny z zwykłego samochodu na benzynę.
W Pekinie w Centrum Innowacji Energii i Transportu pracują nad raportem dla ONZ na temat pojazdów elektrycznych w kontekście zrównoważonego rozwoju w Chinach.
Okazało się że z czystej baterii elektrycznej samochodów nie zawsze może poprawiać wpływ transportu na środowisko. W rzeczywistości okazało się że niektórych regionach takie pojazdy są nie bardziej szkodliwe niż zwykłe pojazdy w zakresie emisji gazów cieplarnianych a powodem jest oczywiście źródło energii elektrycznej. Poza jednym regionem Chin w porównaniu z zwykłymi pojazdami, pojazdy elektryczne są równie szkodliwe jak pojazdy tradycyjne.
Wygenerowano odpowiednie dane na temat emisji gazów cieplarnianych i przeanalizowano wpływ na środowisko naturalne sekwencji tych zdarzeń, które występują w produkcji energii elektrycznej lub paliwa benzyny.
Wszystkie wykonane analizy wskazały że energia powinna być wytwarzana z odnawialnych źródeł takich jak energia wiatrowa i słoneczna (niektórzy twierdzą również, jądrowej).
W Chinach oznacza to zastąpienie elektrowni węglowych na odnawialne źródła energii na dużą skalę. Jak chodzi o energie z źródeł odnawialny to jest to ekonomicznie nieopłacalne. W Chinach jest potrzebna nowa technologia spalania węgla lub bardziej czystego wydobywania energii pochodzącego z tego surowca.
Stany Zjednoczone i Chiny są to największe kraje będące konsumentami węgla na świecie.
Dokonane są już pewne obszary badań i rozwoju na temat czystego węgla czy energii odnawialnej ale przed tym jeszcze długa droga.
Raport dodaje, dowody na to, że istniejąca energia elektryczna i reformy sieci powinny być priorytetami w planach obu rządów.