Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Spore zachmurzenie z opadami

W czasie najbliższej nocy i jutrzejszego dnia przez Polskę przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, powodując dużą zmianę środowiska, – na zachodzie ze słonecznego, odczuwalnie gorącego lub ciepłego z doby poprzedniej na pochmurne, odczuwalnie zimne lub chłodne, na południowym wschodzie – ze słonecznego, odczuwalnie ciepłego środowiska skraju wyżu na ciepłe, bardziej wilgotne bruzdy niżowej. W zachodniej połowie kraju prognozowana pogody może skutkować obniżeniem nastroju i zwiększoną potrzebą snu, na wschodzie – pogorszeniem sprawności psychofizycznej (sennością i wydłużeniem czasu reakcji). W okresach poprzedzających możliwe burze u osób wrażliwych możliwe objawy niepokoju i rozdrażnienia.

Środa 12.09.2012
Na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami opady deszczu, głównie przelotne. Od Podlasia przez Mazowsze, po Małopolskę i Śląsk miejscami burze. Prognozowana wysokość opadu do 15mm, a na Pomorzu do 20mm. Temperatura maksymalna od 17°C na zachodzie i północy, 20°C, 22°C w centrum do 28°C na południowym wschodzie, tylko w kotlinach Sudeckich około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny, w porywach około 70km/h, z kierunków zachodnich.

Środa/Czwartek 12/13.09 i Czwartek 13.09.2012
W nocy zachmurzenie całkowite lub duże. Na południowym wschodzie kraju i na krańcach północno-zachodnich bez opadów. Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu. W obszarze od Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska przez wschodnią Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Kujawy, zachodnie Mazowsze, po Mazury opady o umiarkowanym, okresami silnym natężeniu – prognozowana maksymalna suma opadów od 15 do 20mm, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 30mm. Na Podlasiu i Mazowszu początkowo możliwe zanikające burze. Temperatura minimalna od 9°C do 13°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, na wschodzie zmienny. W dzień na wybrzeżu, Pomorzu, w zachodniej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu. Na wschodzie Dolnego Śląska, na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Mazurach i Podlasiu opady o umiarkowanym natężeniu – prognozowana maksymalna suma opadów od 15 do 20mm. Wysoko w Sudetach opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 12°C do 17°C, cieplej na zachodzie kraju – od 17°C do 18°C, a najcieplej na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – od 19°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Czwartek/Piątek 13/14.09 i Piątek 14.09.2012
W nocy na zachodzie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże lub całkowite i okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 7°C do 12°C. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na wybrzeżu zachodnim wzmagający się do umiarkowanego.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie kraju początkowo słabe opady deszczu. Po południu słabe opady deszczu na wybrzeżu, a wieczorem na Pomorzu. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C. Wiatr na wschodzie i południowym wschodzie kraju słaby, zmienny. Na pozostałym obszarze Polski wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wieczorem wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60km/h.

Obowiązują następujące ostrzeżenia:

o intensywnych opadach deszczu 2°:
– województwo dolnośląskie – subregion wałbrzyski
od godz. 14:00 dnia 12.09.2012 do godz. 12:00 dnia 13.09.2012
Przewiduje się opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35mm, lokalnie od 50 do 60mm.
-województwo opolskie
od godz. 15:00 dnia 12.09.2012 do godz. 15:00 dnia 13.09.2012
Przewiduje się opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35mm, lokalnie – zwłaszcza na Płaskowyżu Głubczyckim – od 50 do 60mm.

o intensywnych opadach deszczu 1°:
– województwo śląskie
od godz. 18:00 dnia 12.09.2012 do godz. 18:00 dnia 13.09.2012
Przewiduje się opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30mm do 40mm.

Źródło: www.imgw.pl

Zostaw komentarz

 

Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!  
 • Koło ziemi przeleci...

  Koło ziemi przeleci planetoida

  Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

 • Problemy z Curiosity...

  Problemy z Curiosity na marsie

  Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

 • Co dalej z Curiosity...

  Co dalej z Curiosity?

  Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

 • Łazik wysyła zdję...

  Łazik wysyła zdjęcia Marsa

  Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...