Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Światowy Dzień Meteorologii

23 marca odbył się Światowy Dzień Meteorologii który jest obchodzony co roku na pamięć przejęcia w 23 marca 1950 roku obowiaskow przez Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) od Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (IMO). WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ. W tym roku myślą przewodnią Światowego Dnia Meteorologii jest KLIMAT DLA CIEBIE.

KLIMAT DLA CIEBIE
Dzięki różnorodnym danym proxy uzyskanym ze rdzeni lodowych, słojów drzew, osadów, skał i skamielin dowiadujemy się dzięki paleoklimatologii, że zmienność i zmiana klimatu występowały na naszej planecie jeszcze przed pojawieniem się człowieka. Natomiast z nieodległych czasów wynika, że istnieje kilkanaście zapisów historycznych nawiązujących do niecodziennych anomalii pogodowych w różnych rejonach na świecie. Dla przykładu, średniowieczne optimum klimatyczne, mała epoka lodowa, oraz nadzwyczajne wydarzenia jak słynny 1816 „rok bez lata”, który związany był z ogromną erupcją wulkanu Tambora w 1815 roku.
W ciągu ostatnich 35. lat Światowa Organizacja Meteorologiczna odegrała znaczącą rolę w podnoszeniu świadomości społeczeństw nt. wpływu człowieka na naturalną zmienność i zmianę klimatu, które nabrały tempa wraz z rewolucją przemysłową. Ich skutki są obecnie widoczne. Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała rok 2010 za najcieplejszy w historii, porównywalny pod tym względem do lat 2005 i 1998. W ciągu ostatniej dekady średnia globalna temperatura była wyższa prawie o 0,5 Co od średniej z lat 1961-1990. Warto podkreślić, że od początku prowadzenia pomiarów instrumentalnych nie zanotowano wyższej średniej globalnej temperatury dla okresu dziesięcioletniego.
W ubiegłym roku Federacja Rosyjska doświadczyła wyjątkowej fali upałów, podczas gdy poszczególne rejony Afryki nawiedziły dotkliwe susze i powodzie. Ponadto Australia, kilka krajów Ameryki Łacińskiej, Chiny, Pakistan zostały dotknięte przez gwałtowne powodzie, które w kilku przypadkach spowodowały katastrofalne obsuwanie się gruntów i lawiny błotne. Chociaż żadnego z wyżej wymienionych ekstremalnych warunków pogodowych nie można przypisać do zmian klimatu, to te zjawiska odpowiadają wynikom IV Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który przewiduje wzmożone występowanie groźnych zjawisk pogodowych, zmienność temperatury, intensywne opady oraz topnienie lodu, śniegu i wzrost poziomu mórz i oceanów.
Niebawem aktualne oraz wiarygodne dane klimatyczne będą w centrum zainteresowania decydentów oraz wszystkich sektorów socjoekonomicznych. Groźne zjawiska pogodowe związane z gwałtownie zmieniającym się klimatem oraz ryzyko, jakie ze sobą niosą będą wymagały lepszej koordynacji na poziomach regionalnych i lokalnych.
W 2009 roku WMO zorganizowało trzecią Światową Konferencję Klimatyczną, wraz z udziałem partnerów działających w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Podczas konferencji prezydenci, premierzy oraz ministrowie państw i rządów jednomyślnie zagłosowali za ustanowieniem Globalnych Ram dla Usług Klimatycznych. Celem projektu WMO będzie wspieranie wiedzy nt. klimatu, strategii adaptacyjnych oraz zastosowań i usług dla wszystkich sektorów socjoekonomicznych. W 2010 roku grupa zadaniowa wysokiego szczebla opracowała rekomendacje dla struktury projektu, priorytetów oraz zarządzania, które zostaną przedstawione podczas XVI Światowego Kongresu Meteorologicznego w Genewie na przełomie maja i czerwca 2011 roku. Wprowadzenie Globalnych Ram będzie kluczowe dla zapewnienia dostępu do usług klimatycznych dla każdego.
W związku z tym z okazji Światowego Dnia Meteorologii 2011 chciałbym złożyć podziękowania w imieniu WMO i wyrazić wdzięczność specjalistom ze 189. krajów członkowskich, którzy w ostatnich latach aktywnie uczestniczyli w osiąganiu naszych głównych celów i zasługują na uznanie za wspieranie inicjatywy „Klimat dla Ciebie”.
Michael Jarraud,
Sekretarz Generalny
Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO)

źródło: www.imgw.pl

Zostaw komentarz

 





Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!



  
  • Koło ziemi przeleci...

    Koło ziemi przeleci planetoida

    Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

  • Problemy z Curiosity...

    Problemy z Curiosity na marsie

    Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

  • Co dalej z Curiosity...

    Co dalej z Curiosity?

    Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

  • Łazik wysyła zdję...

    Łazik wysyła zdjęcia Marsa

    Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...