Wydarzenia Przyczyny i skutki Zjawiska na niebie Klimat Ziemi Zmiany w przyrodzie

Zmiana klimatu a uprawa winogron

Globalna zmiana klimatu coraz bardziej wpływa na różne obszary działalności człowieka jednym z nich jest produkcja wina. Właśnie z tego powodu Kanadyjskie lodowe wino „Ice wine (ang.), Eiswein (niem.)” być może będzie produkowane na innych obszarach kraju.

Z powodu coraz bardziej zmieniających się warunków klimatycznych, producenci wina i naukowcy szukają sposobów na dostosowanie upraw do innych warunków. Z badań i statystyk pogodowych przepowiada się stopniowy trend ocieplania się klimatu o kilku stopni.

Jeden z naukowców Gary Pickering powiedział „Jedynym co możemy zrobić to dostosowanie winnic do zmiennych i bardzo trudnych warunków atmosferycznych jakie nadejdą”

Wykonane badana pokazują że do stopniowego ocieplania w Kanadzie dochodzi od 40 lat.

„Zimy są coraz cieplejsze,” mówią klimatolodzy a czynnikiem numer jeden ograniczającym gdzie winogrona mogą rosną w Kanadzie są ekstremalne temperatury zimowe. Za to zmiany mogą być plusem dla niektórych czerwonych odmian winogrona jak Cabernet Sauvignon, który preferuje długie, ciepłe sezony wegetacji.

Z drugiej strony takie odmiany jak Pinot Noir, preferują dość chłodne warunki do wzrostu a zmienna rosnąca temperatura może mieć dla niego fatalne skutki. Trzeba tu dodać że wraz z wzrostem temperatury owoce winogrona nie będą dostatecznie zamrożone i coraz częściej nie będzie można z tego powodu produkować wina lodowego.

Jeśli wino lodowe stało by się mniej opłacalne w Niagara, gdzie zimy są coraz łagodniejsze, być może jego produkcja mogłaby się przenieść trochę dalej na północ, gdzie może być wciąż dość zimno.

W ubiegłym roku Uniwersytet Brock otrzymał 2,86 milionów dolarów finansowanego ze strony rządu, pieniądze poszły między innymi na badania w celu poprawy monitorowania warunków klimatycznych w winnicach.

Trwają również badania nad sposobem zwiększenia produkcji wina musującego, coś, co jest wciąż we wczesnym stadium rozwoju w prowincji Ontario.

„Musujące wino z winogron muszą osiągnąć ten sam poziom dojrzałości jak w przypadku wina stołowego,” mówi Pickering. „Jeśli masz czas, który jest przerwany na przykład z dużą ilością deszczu lub skrócenia okresu wegetacyjnego, te winogrona może być dobre dla wina musującego”.

W prowincji Kolumbi Brytyjskiej również doświadczono łagodnej zimy, według danych klimatycznych, a które mogłyby mieć wpływ na których uprawiane są winogrona.

Badania przeprowadzone przez Denise Neilsen pokazują, że zarówno minimalna i maksymalna temperatura zimą wzrosła o kilka stopni w ciągu ostatniego stulecia, zwłaszcza w regionie Okanagan, co pozwoliło na rozwój europejskiego wina.

Zostaw komentarz

 

Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!  
 • Koło ziemi przeleci...

  Koło ziemi przeleci planetoida

  Będziemy świadkami niecodziennego zjawiska koło ziemi przeleci 3-kilometrowa planetoida. Od ponad 20 lat nie przeleciała tak blisko żadna planetoida tak wielkich rozmiarów. To...

 • Problemy z Curiosity...

  Problemy z Curiosity na marsie

  Przykre wieści dla naukowców z NASA i dla obserwatorów poczynań łazika, nie będzie można monitorować części zjawisk pogody planety Mars. Prawdopodobne podczas lądowania łazika...

 • Co dalej z Curiosity...

  Co dalej z Curiosity?

  Na dniach NASA wyjawiła kierunki gdzie uda się tytułowy łazik Curiosity i gdzie będzie badać grunt planety Mars. Łazik od dwóch tygodni znajduje się praktycznie w tym samym...

 • Łazik wysyła zdję...

  Łazik wysyła zdjęcia Marsa

  Curiosity wysyła coraz to nowe zdjęcia na razie są to jednak fotografie z miejsca w którym wylądował. Gdy oglądamy zdjęcia na jednym z nich widzimy część skalistego zbocza...